Plebiscyt

  
Park im. A. Mickiewicza (dawniej Julianowski)

Powierzchnia: 49,4 ha.
Park zabytkowy.

Założony w połowie wieku XIX jako park przydworski (wł. rodu Zawiszów). Od końca XIX w. - rezydencja łódzkiego fabrykanta Juliusza Heinzla. W roku 1938 Zarząd Miejski wykupił park. W okresie powojennym park powiększono od strony wschodniej. W parku rośnie 20 drzew uznanych za pomniki przyrody m.in. dąb nazwany Kosynier.




Park Staromiejski

Powierzchnia: 7 ha.

Park usytuowany jest w najstarszej części miasta, ale sam nie jest jednak stary, jego początki sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Teren, w którym jest usytuowany pod koniec XIX wieku zajęły ulice i domy. Mieszkali tam niezamożni Żydzi trudniący się przede wszystkim drobnym handlem i rzemiosłem.




Park Szarych Szeregów 

Powierzchnia: 10,4 ha. 

Powstał w latach 1961-1964 wg projektu K. Chrabelskiego. W parku znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce upamiętniający więźniów „Polen-Jugendverwahrlage der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt” – „Obozu wychowawczego dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi”. Obóz graniczył z obecnym parkiem. Pracowały w nim dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat.



Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty
ul. Łagiewnicka 118
Oficjalnie biblioteka swoją działalność rozpoczęła 3 grudnia 1945 roku, jako 2 Rejonowa Wypożyczalnia Książek dla Dzieci i Młodzieży. W ciągu swojej historii, biblioteka kilkakrotnie zmieniała nazwę. Obecnie pełni bardzo istotną rolę w popularyzowaniu kultury i czytelnictwa.



Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty
ul. Chryzantem 2
Przytulna biblioteka osiedlowa prowadząca bardzo interesujący program wystawienniczy.

 Szkoła Podstawowa nr 54
ul.Wróbla 5
Podstawówka jak podstawówka – z dziećmi do VI kl. Warto jednak zapoznać się z muralami Egona Fietke widniejącymi na jej murach.

 
 Od piątku 13 listopada przez 4 tygodnie można wybierać przyjazne miejsce na Bałutach

Kupon do głosowania, który można pobrać




a po wydrukowaniu i wypełnieniu, wrzucić do urn, które znajdują się w recepcji redakcji Dziennika Łódzkiego, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty, a także w Niepublicznym Przedszkolu dla Dzieci z Dysfunkcjami Ruchu i Opóźnieniami Psychoruchowymi.

Wynik plebiscytu na przyjazne miejsce na Bałutach stanie się podstawą do akcji performatywnej, w której udział wezmą dzieci i młodzież biorące udział w projekcie „Bałuty odNOWA – rewitalizacja przestrzeni kulturowej”. Akcja będzie polegać na street artowym oznaczeniu zwycięskich miejsc plebiscytu.

Dzięki  wynikom plebiscytu powstanie Ścieżka Przyjaznych Miejsc na Bałutach. Będzie ona pretekstem do spacerów po Bałutach, a zatem powszechnego „oswojenia” przestrzeni, którą mieszkańcy wskażą jako dla nich samych ważną.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz